Faculty & Staff

BUILDING DIRECTORY

801-567-8840

PHONE FAX
Kauri Sue Hamilton – 2827 W. 13400 S. Riverton, UT 84065 801-567-8500 801-567-8503
 Transportation  801-567-8840
Audiology Program 801-567-8505 801-567-8503
Health Services 801-567-8515 801-567-8521
Child Development Center/Preschool 801-567-8510 801-567-8523

E-MAIL DIRECTORY

KSHS Administration
Rita Bouillon, Principal
Sheldon Russell, Assistant Principal
Jenni Eyre, Teacher Specialist
Special Ed Placement Office
Susan Sudbury , Placement Specialist
Health Services
Kami Ridd, Coordinator
Teresa Abbott, Health Services Secretary
Ruth Hendriksen, Branch, Outreach Secretary
Jillian Watkins, Eligibility Specilaist
KSHS Office Staff
Katie Corsi, Head Secretary
Silvia Wilkinson, Clerk
Audiology
Lynette Roper, Team Leader
Kathy Olympia
Robin Asmar
Jenny Pedersen
Tammy McIntyre  – Assistant
Child Development Center
Debbie Ballard, Director
Bekkah Friant, Secretary
Jenny Billings, Secretary
Lynn Weeks, Secretary
Speech & Language Pathologists
Susan Barb, SLP
Bonnie Ulmer, SLP
Tyrell Janiga, SLP
Carrie Davidson
SMAC
Korbi Brey
Music Therapy
Maddie Nelson
Psychologist
Taryn Nickic-Springer
Nurses
Carla Hooyer, RN
Elizabeth Bradshaw, RN
Jessica Pointon, RN
Lindsay Moffat, RN
Alan Droegemeier, RN
Adaptive PE
Martha Stinson, Team Leader
Valerie Murdock
Therapists
Beth Siebert, PT
Lori Heaton, OT
Melissa Townsend, OT
Shelly Woeste, PT
Kindergarten Team
Cammie Larsen, Team Leader
Carrie Payton
Laurie Tuckfield
Jessica Hendrickson – part time
Room 205
Jackie Nye, Team Leader
Leslie Sundblom
Linda Attaway
Joseph Vasquez
Room 208
Tristyn Farrington, Team Leader
Amy Wright
Shaunie Sullivan – part time
Sierra Klemin
Jessi Rich
Courtnee Hogan
Room 204
Natalie J. Smith, Team Leader
Channa Gray
Ashley Parker
Marti Beesley
Patrick Kane
Room 202
Joanna Eatchel, Team Leader
Tracy Carlson
Erika Shaw
Lynn Holley – part time
Jentry Johnson – part time
Laurie Tuckfield
Room 212
Emily Darby, Team Leader
Trish Brown
Angela Raddon
Julie Bottoms
Jennafer Robinson – part time
Chelsey Mestas
Room 201
Randi Oliver, Team Leader
Jana White
Sebastian Whiting
Nikki Conk
Room 101
Jenny Pedler, Team Leader
April Lund
Debbie Moon
Shirley Jolley 
Room 210
Ann Froebe, Team Leader
Debbie Ridley
Lora Grass
Nancy Drake
Jenifer Workman
Room 104
Susan Fitzgerald, Team Leader
Natalie Smith
Michelle Cameron
Collin Stewart
Brittany Nyland – part time
Room 209
Laurie Tovey, Team Leader
Liz Romieke
Jolie DeVries
Janette Barton
Ali Haag – part time
Room 206
Kyanne Matheson, Team Leader
DeeDee Clough
Wendy Warren
Carrie Payton
Hannah Spray
Darcy Hansen – part time
Room 106
Candi Woolley, Team Leader
Jenny Eyre, Team Leader
Cammie Craig
Kailey Cotterman
Jamie Murdock
Brennen Katsos
Room 211
Eileen Jensen, Team Leader
Dakota King
Gabi Jones
Amelia Yancey
Rashelle North – part time
Room 103
Mary Moriarty , Team Leader
Carrie Bowles
Karen Prawitt
Marissa Sieloff-Pyle – part time
Room 102
Kathy Cannon, Team Leader
Paula Bowthorpe
Suzanne Sphar
Wendy Radin – part time
Room 105
Jeff Barkdull, Team Leader
Christy Barkdull
Debbie Kennedy
Room 203
Beau Burningham, Team Leader
Bubba Jorgensen
Karla Glodowski – part time
Peri Hodgson – part time
Nutrition Services
Jennifer Farnworth, Manager
Amieelynn West , Clerk
Charlotte Longmore
Custodial Staff
Jeremy Peart, Head Custodian
Anthony Bronson, Lead Custodian
Dawn Johnson, Laundry